Kafija un cigaretes, bīstami veselībai?

Kāds ir kafijas un cigarešu efektu apvienojums, un kādu iespaidu tas atstāj uz ķermeni? Bieži vien kafejnīcās un citviet var redzēt kā cilvēki bauda tasi kafijas un pie reizes arī smēķē cigareti vai kādu citu tabakas izstrādājumu. Ir zināms, ka kafijai ir visai daudz pozitīvu efektu uz veselību, un tās lietošana kopumā ir pat ieteicama. Taču, kas notiek, kad reizē tiek uzņemta gan kafija, gan cigarešu dūmi? Loģiski, ka šāda kombinācija nevienam nešķiet laba, jo kafijai dažreiz tiek piedēvēta slikta slava, bet cigaretes pašas par sevi ir kaitīgas organismam. Neskatoties uz to, daudzi cilvēki riskē ar savu veselību, pat apvienojot šos abus elementus, nemaz nepadomājot, kādu iespaidu uz organismu tas atstās ilgtermiņā.

Kofeīnam, kas atrodas kafijā ir vajadzīgs līdz 60 minūtēm ilgs laiks (tukšā dūšā iedarbojas ātrāk), lai iedarbotos un tā iedarbība ilgst aptuveni 4-6 stundas, atkarībā no katra cilvēka ķermeņa reakcijas pret šo vielu. Tā kā šī viela ir stimulants, cilvēkiem palielinās modrums un uzlabojas fiziskās spējas. Šie efekti pārsvarā rodas tūlītējas vielmaiņas paaugstināšanās rezultātā. Kafijai ir arī diurētiskas īpašības, kas nozīmē, ka tā organismu dehidrē. Tātad kafija cilvēkus uzbudina un liek justies daudz enerģiskākiem. Bet kā ir ar cigaretēm? Kad jūs ieelpojat cigarešu dūmus, jūs savām plaušām liekat tikt galā ar darvas un dažādu gāzu maisījumu. Tabakā atrodamais nikotīns uz brīdi paaugstina cukura līmeni asinīs, taču pēc brīža šis efekts pazūd un jums atkal rodas vēlme pēc jaunas nikotīna devas. Nikotīnam ir vēl viena īpašība – tas samazina asinsvadus, tādējādi palēlinot asinsriti un ilgtermiņā radot bojājumus artērijām. Nikotīns šī iemesla dēļ var ietekmēt gan sieviešu, gan vīriešu seksuālo dzīvi. Tātad mums ir divi stimulanti, no kuriem viens uzlabo asinsriti, bet otrs dara tieši pretēji. Šajā gadījumā uzreiz jau var secināt, ka šāda kombinācija pavisam noteikti nevar atstāt labvēlīgu ietekmi uz organismu. It kā šīs abas vielas viena otru atsver, bet tās netiek uzņemtas vienādos daudzumos, kā arī tās neiedarbojas vienlaicīgi. Tas, savukārt, atstāj iespaidu uz mūsu sirdi, jo tai ir jāveic vislielākais darbs saistībā ar asinsrites nodrošināšanu. Teorētiski sirds sāk strādāt pati pret sevi, kas noved pie lieka enerģijas zuduma, kas samazina mūsu galvenā orgāna veselības stāvokli.

Šādas ziņas bez šaubām var samazināt abu vielu kombinācijas lietošanu īstermiņā, un dažiem cilvēkiem pat ilgākā laika posmā. Kombinācijas sliktā puse ir cigaretes un ir iespējams darīt pietiekami daudz lietu, kas var motivēt atmest smēķēšanu. Smēķēšana padara cilvēka elpu daudz sliktāku, atstāj cigarešu smaku uz drēbēm un ķermeņa, palielina grumbiņu rašanos un veicina vēl dažādu kaišu, kā sirdstriekas un vēža rašanos. Turpretī glāzei kafijas ne tuvu nav šāds risks, saķert dažādas kaites. Kafija, tieši pretēji, tiek ieteikta samērīgai lietošanai uzturā, jo palīdz izvairīties no vairākām slimībām un uzlabo pat uzlabo sirds veselību. Tādēļ vienmēr vajag rūpīgi apsvērt, vai tiešām ir vērts savu naudu un veselību izniekot, smēķējot tabakas izstrādājumus, kur nu savu veselību apdraudēt vēl vairāk, lietojot divus dažādus stimulantus vienlaicīgi. Kafijas un cigarešu kombinācijai ir daudz lielāka ietekme uz organismu (pārsvarā uz asinsriti), nekā katram no šiem stimulantiem ņemtiem atsevišķi. Agri vai vēlu šis nelāgais paradums nesīs kādas sekas, kuras dažreiz var būt neatgriezeniskas.